3D pera - vše, co o nich potřebujete vědět

Jak vypadá hračka budoucnosti? Jako taková větší propiska, ale nenechte se zmást – S 3D perem se nepíše, s ním se modeluje! Jak si 3D pero vybrat a proč byste ho měli chtít, vám prozradíme v následujícím článku.

Co je 3D pero?

3D pero je nástroj, který umožňuje modelovat jednoduché objekty v trojrozměrném formátu. Na rozdíl od 3D tiskárny je 3D pero menší, jednodušší na ovládání a v neposlední řadě také o mnoho levnější. Velkou výhodou oproti tiskárně je kromě velikosti především to, že pro vyrobení modelu nepotřebujete žádný složitý grafický návrh ze speciálního softwaru. Váš nápad můžete přenést z vlastní mysli rovnou do prostoru. 

Samozřejmě možnosti tvorby jsou částečně omezené vaší šikovností a vlastnostmi filamentu, ale i tak to nebrání v tvorbě zajímavých výrobků. Ty lze sestavovat z jednotlivých dílů, které vytvoříte díky předkresleným šablonám nebo vzorům na kreslící podložce nebo je možné rovnou kreslit “do vzduchu”. To ale vyžaduje cvik a především materiál, který velmi rychle na vzduchu tuhne.

Jak funguje 3D pero?

3D pero funguje na podobném principu jako tavící pistole na lepidlo. Oproti ní má však 3D pero ergonomický tvar, takže umožňuje příjemné držení, a to jak pro praváky, tak i pro leváky. Hmota, ze které se model tvoří se nazývá filament. Ta se ve formě tenké struny vkládá do horní části pera a pomocí vnitřního mechanismu je posouvána až do špičky pera, kde se při různých teplotách filament taví. Z roztavené hmoty se pak vytváří výsledný model. To, při jaké teplotě začne hmota tát, záleží na konkrétním filamentu

Vyspělejší modely 3D per mají regulaci teploty, díky čemuž dosáhnete optimálních provozních podmínek. Užitečnou funkcí u 3D per je také nastavení rychlosti posouvání filamentu. Obě tyto funkce nabízejí například 3D pera značek Myriwell a Geeetech.

Jak vybrat 3D pero?

3D pera jsou skvělým nástrojem pro kreativní tvůrce, domácí kutily i pro děti. Větší děti zvládnou práci i s klasickým perem, pro ty menší jsou určená speciální dětská 3D pera, u kterých se hrot zahřívá pouze na teplotu kolem 40°C  a nehrozí tak riziko popálení. Výběr 3D pera by se měl odvíjet především od toho, co primárně plánujete pomocí něj vyrábět. 

Pro profesionální využití by 3D pero mělo mít LCD displej, regulaci teploty a rychlosti tavení. Čím vyšší teploty lze na 3D peru nastavit, tím více druhů je možné použít. To otevírá dveře k široké škále tvoření z nejrůznějších materiálů.

Příslušenství pro 3D pera

Filamenty pro 3D pera

Bez náplně do 3D pera neboli filamentu nelze 3D pero použít. K tomu, aby vše fungovalo správně je potřeba zjistit si před použitím, jaký typ filamentu je do pera vhodný. 

Základní typy filamentů pro 3D pera:

  • ABS – materiál vhodný pro pokročilé uživatele. Má vyšší teplotu tání a po vytvrdnutí je velmi odolný, a to jak vůči mechanickému poškození, tak i vůči chemikáliím. Je vyrobený z ropy a při práci s ním vznikají toxické výpary a je tedy nutné mít při práci s tímto filamentem ochrannou masku.
  • PCL – filament s nejnižší teplotou tání. Na rozdíl od ABS není toxický a pracuje se s ním velmi snadno, a proto je vhodný především pro děti. Nevýhodou je pomalé tuhnutí a krátká životnost vyrobených modelů. Podobně jako například vosk lze tvarovat i v horké vodě.
  • PETG – tento materiál zná každý, kdo někdy v ruce držel obyčejnou plastovou lahev. Je pružný, odolný a výrobky z něj jsou téměř nezničitelné.
  • PLA – ekologický materiál s nižší teplotou tání je vhodnou volbou, pokud chcete při vaší tvorbě vytvářet výrobky s ohledem na životní prostředí. Materiál PLA je vyrobený z kyseliny polymléčné rostlinného původu a při práci s ním nevznikají výpary, ani zápach.

Podložky pro 3D pera

Podložka pro 3D pera má předkreslené linky, pomocí nichž lze kreslit nejrůznější geometrické obrazce, postavičky, zvířátka či jiné objekty. Linky na podložce mohou sloužit jako měřítko, ale lze je využít i ke kreativní tvorbě. Silikonové podložky jsou žáruvzdorné a oceníte je nejen jako užitečnou pomůcku při samotném tisku, ale i jako ochranu před potřísněním pracovního stolu.

S výběrem 3D pera i s vhodným příslušenstvím vám samozřejmě rádi poradíme. Stačí nás kontaktovat prostřednictvím chatu, e-mailu shop@3dfox.cz nebo na tel. čísle +420 774 849 168.