10 tipů na to, kde v roce 2023 najít modely pro 3D tisk

10 tipů na to, kde v roce 2023 najít modely pro 3D tisk

Chcete si na 3D tiskárně vytisknout sošku Darth Vadera, náhradní brýlové obroučky nebo třeba běžnou součástku, která se vám zrovna rozbila? Nemusíte být mistr v 3D modelování a určitě nemusíte znovu vynalézat kolo. Návrh pro 3D tisk už zcela jistě vytvořil někdo před vámi. Pokud budete vědět kde hledat, můžete na 3D tiskárně vytisknout opravdu cokoliv!

S rozšířením 3D tiskáren jde ruku v ruce i rozšíření možností, kde najít podklady pro tisk. Ne každý totiž dokáže vymodelovat to, co by chtěl vytisknout v AutoCADu nebo v jiném modelovacím programu. Naštěstí je komunita 3D tiskařů nejen plná profesionálů, kteří modelaci zvládají, ale navíc jsou ochotni se o užitečný návrh i podělit.

Návrhy lze hledat v komunitních skupinách, kde jsou modely pro 3D ke stažení zdarma, na zpoplatněných webových tržištích, případně lze vhodný návrh vyhledat za pomoci některého ze speciálních vyhledávačů.

Nejužitečnější weby s 3D modely ke stažení:

  1. Thingverse.com  – největší úložiště 3D modelů pro tisk. Najdete zde tisíce návrhů od hraček, přes užitné výrobky, až po specifické součástky. 
  2. Myminifactory.com – 2. největší úložiště, kde najdete jak modely pro 3D tisk zdarma, tak i zpoplatněné. Velké zastoupení tu mají 3D modely pro cosplay či sběratelské figurky.
  3. GrabCAD.com – rozsáhlé tržiště návrhů vytvořených nejen v programu AutoCAD, ale téměř ze všech programů pro 3D modely.. Ne všechny jsou však vhodné pro 3D tisk, ale dá se tu najít mnoho zajímavých návrhů většinou technického rázu (součástky, náhradní díly, technické zjednodušení…).
  4. CGTrader.com – on-line tržiště, kde si za pár dolarů nebo zcela zdarma můžete stáhnout návrh pro tisk. Jde o stránku, kterou často využívají profesionálové, protože návrhy modelů jsou ve špičkové kvalitě. 
  5. TurboSquid.com – rozsáhlá zpoplatněná databáze, kde je ale nutné pečlivě hledat. Nachází se zde téměř milion návrhů, ale pokud víte, co přesně potřebujete, zcela jistě na to právě tady narazíte.
  6. Nasa 3D Resources – pokud vás láká vesmírný výzkum a jste nadšenci do raket, družic a vesmírných modulů, pak by se vám mohl líbit web s 3D modely ke stažení přímo od vesmírné agentury NASA.
  7. Pinshape.com – přehledná databáze, kde najdete podklady pro 3D tisk šperků, oděvů, domácích doplňků nebo hraček. Soubory jsou ve formátu STL (některé jsou zdarma, některé za poplatek).
  8. Printables.com – databáze podkladů pro 3D tisk od největšího českého výrobce 3D tiskáren Original Prusa i3. Vyhledávat lze částečně i v češtině. Návrhy pro 3D tisk jsou ke stažení zdarma.
  9. Cults3D.com – zdroj originální designových návrhů – od šperků, přes  architekturu, až po hračky pro dospělé. Návrhy na webu Cults3D jsou zpoplatněné.
  10. Free3D.com – stránka nabízí mix různých amatérských modelů, které jsou zdarma. Doporučujeme navštívit minimálně pro nasbírání inspirace pro kreativní tisk.

Vyhledávače modelů pro 3D tisk

K lepší orientaci v 3D návrzích slouží speciální vyhledávače, které projdou nejznámější stránky s návrhy, abyste se jimi nemuseli jednotlivě proklikávat. 

Jsou to:

V jakém formátu by měla podkladová data pro 3D tiskárnu být?

Pro to, aby 3D tiskárna vytiskla požadovaný model, je nutné, jej mít k dispozici ve formátu, který dokáže její software přečíst. Nejčastěji se jedná o soubory ve formátu STL. Pro tiskárnu je pak nutné upravit je tzv. slicováním, tedy rozčlenit je na jednotlivé vrstvy, které bude tiskárna postupně vyrábět. O tom se ale podrobně rozepíšeme v některém z dalších článků.

V případě, že se ohledně 3D tisku chcete na cokoliv zeptat, můžete se s námi spojit na e-mailu info@3dfox.cz nebo prostřednictvím chatu.

Nebula Filaments

Nebula Filamenty Sháníte kvalitní náplň do 3D tiskárny? U nás na webu 3Dfoxshop.cz najdete pestrou škálu filamentových strun od společnosti Nebula Filaments. Jejich kvalitou jsme

Více »